Photoshop Action Oluşturma Toplu İşlemler Fotoğrafçılık

Photoshop programında birden fazla fotoğrafınıza aynı işlemi yapmak için tek tek uğraşmanıza aslında gerek yoktur.Örneğin bir düğün çekimi sonrasında çok sayıda fotoğrafınızın boyutunu küçültmek,rengini açmak,üzerine yazı yazmak isteyebilirsiniz.Her bir kare ile tek tek uğraşmak oldukça uzun bir vakit kaybına neden olacaktır.

Aşağıdaki örneğimizde birden çok fotoğrafın boyutunu ayarlamak ve siyah beyaza çevirmek için tek tek uğraşmadan nasıl ayarlabiliriz açıklamak istedik hep birlikte görelim.

1.Fotoğrafımızı photoshop ile açıyoruz.Resimde görüldüğü gibi fotoğraf boyutu 1280×1013

2.Üst menüden window>action ile menümüze giriyoruz (1 numara) Gösterilen yere tıklayarak kendimize bir action dosyası oluşturuyoruz (2 numara) ileride bu actionu kullanacağımız için hatırlatacak bir isim verelim (3 numara) ve ok ile kaydedelim.

3.Artık “Fotoğraf Küçültme” diye bir dosyaya sahip olduk.Bu aşamadan sonra toplu işlemlerde programın ne yapmasını istiyorsak verileri girmeye başlayalım.

4.Create new action (1 numara) diyerek oluşturmaya başlayalım.İlk olarak fotoğrafımızın boyutunu 800xphotoshopun ayarlayacağı en olmasını istediğimizi hatırlatacağından başlığını 800×600 olarak girdik.Çünkü her seferinde bu action boyutu kaça ayarlıyordu diye bakmamak için boyutla ismini aynı verdik.Fotoğrafta boyut kaybı olmaması için boyu biz veriyoruz program enini kendisi ayarlıyor.Siz dilerseniz tam boy en ölçülerini girebilirsiniz.

5.İlk olarak Image>Image Size diyerek istenilen boyutu ayarlayalım.(kısa yol: Alt+Control+I)

6.Yazımızın başında belirtmiştik söz gelimi biz boyutu küçültülen fotoğraflarımızın aynı zamanda siyah-beyaz olmasını da istiyoruz.O zaman action kaydına bu veriyide ekleyelim.Üst menüden Image>Adjustments>Desaturete (kısayol: shift+control+u) yapalım.Kaydımıza siyah beyaza çevirme de eklendi.

7.Dilerseniz actiona bu adımdan sonra da uygulamalar ekleyebilirsiniz.Tercih sizin.Biz iki uygulama isteği ile bitiriyoruz.Fotoğrafımızı File>save as diyerek masaüstüne açtığımız siyah beyaz klasörüne kayıt edip fotoğrafımızı da photoshop içerisinden kapatıyoruz.

8.Aşağıdaki resimde action uygulamasına neleri dahil ettiğimizi görebilirsiniz.Tekrar hatırlayalım.Fotoğraf küçültme set dosyamızda action adımız 800×600.Program önce image size ile boyut ayarlıyor,desaturete ile siyah beyaz yapıyor,fotoğrafı kaydediyor son olarakta fotoğrafı kapatarak uygulamasına son veriyor.İstekleriniz doğru ise Stop/playing recording diyerek işlemi sonlandırın.

9.Açtığınız yeni fotoğraf yada fotoğraflarınıza action uygulamak için action menüsüne girip Play selection tıklayarak artık toplu olarak işlem yapabilirsiniz.

 

Yorum Yazın


5 + 6 =