Dslr Fotoğraf Makinesi Temizliği Dslr Hakkında Bilgiler

Dslr fotoğraf makinelerini temizlemek için  satılan temizlik ürünlerini fotoğraf makinesi satıcılarından bulabilirsiniz.

Peki bu temizlik ürünleri ve kullanım şekilleri nelerdir.

  • Lens temizleme bezi (gözlük temizleme bezleriyle aynı yapıdadır)
  • Havalı bir pompa
  • Fırça (makyaj fırçası gibi)
  • Lenspen (kuru temizleme kalemi)
  • Optik temizleme suyu
  • Tek kullanımlık ıslak solüsyonlu mendiller (marketlerde satılan ıslak mendillerden farklıdır)

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,objektifinizin önünü temizleme kısmıdır.Daha önce paylaştığımız,

DSLR Fotoğraf Makinesi Nasıl Seçilir (başlıklı konumuzdaki uv filtre kullanımının önemine bakabilirsiniz) uv filtre kullanımı bize oldukça avantaj sağlayacaktır.

Kalıcı olabilecek lekeler uv filtre yardımıyla objektifimize etki etmeyecektir.Objektifin önündeki tozlar,su damlası lekesi,parmakla dokunduğumuzda kalan yağımsı lekeler doğru temizlenmediğinde başımıza bela olabilir.Çünkü toz gibi görünsede objektif önündeki bazı kalıntılar kuru bir bezle sildiğimiz zaman objektif ön camımızı çizebilir ve kalıcı bozulmalara yol açabilir.

Bunu engellemek için objektif ön camını önce hava pompasıyla hava basıncı uygulayarak daha sonra çok yumuşak uçlu samur fırçamız ile ve son olarakta bezimizle silerek sorunsuz bir şekilde temizleyebiliriz.Parmak dokunması veya su damlası gibi lekeler var ise ıslak mendilleri kullanabilirsiniz.

Ancak her seferinde ıslak solüsyonlu mendiller kullanmak gereksizdir çünkü tam anlamda kurutamadığınız durumlarda hafif nemli cam tozları daha da tutacaktır.Islak mendillerinizi genel temizlik zamanında kullanabilirsiniz.

Objektif ön camını temizlemek için kullanılan Lenspen yani objektif temizleme kalemi içinde bu saydıklarımız geçerlidir.

Özet olarak objektifinizi asla direk kuru bir bezle temizlemeye çalışmayın.

Peki objektifinizi çıkarmadığınız halde makinenizin aynası neden tozlanır.Bu sorunun cevabı gayet basittir.Zoom objektif kullananlar objektifi her ileri geri hareket ettirdiğinde aralıklardan objektif ağzına oradan da makine içine aynaya tozlar birikir.Makinenizin aynasını sadece hava pompası ile hava basıncı uygulayarak temizlemeniz önerilir eğer aynanızı bez ile temizlerseniz orayı bir toz ve parçacık dünyasına çevirir ve fotoğraflarınızı berbat edebilirsiniz.

Makinenin gövde body temizliği en kolay olanıdır.Fırçanız ile üzerindeki tozları atıp bez ilede temizliği bitirebilirsiniz.

Arka lcd ve üst dijital göstergeye de objektif camına gösterdiğiniz titizliği göstermeniz gerekir.

Peki sensör temizliği nasıl olmalıdır.

Satılan ürünler arasında sensör temizleme kitleri de görebilirsiniz.Ancak bu temizlik ürünleri arasına almamayı daha uygun gördük çünkü sensör temizliği yetkili servis tarafından yapılması gereken çok hassas bir temizliktir.Yapacağınız yanlış bir hareket sensörünüzü çizebilir ve kalıcı hasarlara sebep olabilir.Bu yüzden makine aynanızı sadece hava pompası ile temizleyin ve sensörde olduğu gibi sizi rahatsız eden lekeler görüyorsanız teknik servise ulaşın.

Makinenizi her zaman temiz tutmak avantajlıdır bu sayede makinenin içine kaçabilecek tozlardan uzak durabilir ve makineniz ile her zaman anında temiz çekimler yapabilirsiniz.

Yorum Yazın


+ 9 = 14